Rozhovory

VIDEOROZHOVOR: Izzi představuje nové album Dogy + SOUTĚŽ!!!

1. února 2018 v 22:13 | RUDA
Zavítali jsme na tradiční předvánoční koncert kapely Doga v Brně. Ta vydala začátkem prosince velmi vydařenou, již desátou desku s názvem Hard werk. Na brněnském koncertě sice ještě žádnou z čerstvých novinek živě nepředstavila, ovšem s jejím frontmanem Romanem "Izzim" Izaiášem jsme si o novém albu popovídali před kamerou. Kromě rozhovoru je na videu zachycena i část zmíněného koncertu. Fotky z něj najdete ZDE!!!

"Hraní před Rammstein pozvedlo naši kapelu o tisíc procent", říká Tomáš Vartecký z Kurtizán

17. července 2017 v 10:09 | RUDA
S Tomášem Varteckým z kapely Kurtizány z 25.avanue jsme si povídali na nedávno proběhlém Rockfestu v Těšnovicích. Kapela má za sebou výrazný počin, když letos v květnu předskakovala světoznámým Rammstein na dvou vyprodaných koncertech v pražském Edenu a nejen kolem tohoto tématu se točil náš rozhovor. Tomáš prozradil, jak vypadají přípravy na tak velký koncert, něco málo z jeho zákulisí a také nastínil plány kapely do budoucna ohledně nového alba.

Ota Hereš z Alkeholu zve na Slavnosti piva pod komínem: „Kde jinde by měl Alkehol hrát, než v pivovaru?!“

11. května 2017 v 22:45 | RUDA
Druhý květnový víkend čeká na příznivce rockové muziky a dobrého piva první ročník festivalu Slavnosti piva pod komínem v Záhlinicích. Jednou z hlavních hvězd na podiu bude i známá pražská kapela Alkehol, která letos slaví čtvrtstoletí vzniku. Její frontman Ota Hereš je pro mnoho rockových fanoušků dnes již nezpochybnitelnou ikonou české scény. Zpěvák, kytarista, textař a skladatel je kromě Alkeholu také zakladatelem další úspěšné kapely Törr, ve které působí současně dodnes a na kontě má v minulosti rovněž působení v kapelách Kryptor, Harlej nebo vydařený fotbalový projekt Hattrick s Alešem Brichtou.
V Záhlinicích vystoupí s Alkeholem v sobotu večer, a jelikož se jedná o Slavnosti piva konající se přímo v areálu pivovaru a tato kapela je s pivem bytostně spjata, točil se nadcházející rozhovor s jejím frontmanem kromě muziky výhradně okolo tohoto tématu.

- S kapelou Alkehol letos slavíte 25 let na scéně. Můžete prozradit, jakým způsobem probíhají oslavy?

Velká akce proběhla ve vyprodané Lucerně v Praze. Jinak k oslavám 25 let vzniku kapely odehrajeme letos koncerty, které skladbou songů budou odpovídat tomuto výročí. Samozřejmě se chystáme i na letní festivaly a na podzim budou oslavy završeny tour s Třema Sestrama.

- Alkehol je znám jako kapela, která je od svých počátků "prolitá" alkoholem, což je víceméně zřetelné už z jejího názvu. Trvá i dnes tento stav nebo došlo po letech ke zklidnění?

Musím říct, že k určitému zklidnění došlo, protože už nejsme všichni v té kondici jako na začátku. Na druhý straně je fakt, že to ještě umíme (smích)

Na kroměřížský blázinec mám skvělé vzpomínky, říká Petr Fiala z Mňágy a Žďorp

2. května 2017 v 22:18 | RUDA
Legendární kapela z Valmezu, Mňága a Žďorp v letošním roce slaví třicetileté výročí a momentálně je na turné k nové desce nazvané Třínohý pes, v jehož rámci navštívila i Kroměříž.
Díky tomu jsme mohli v následujícím rozhovoru vyzpovídat i frontmana a zakládajícího člena kapely Petra Fialu, který pohovořil nejen o novém albu a kulatém jubileu kapely, ale např. i o pobytu v kroměřížské psychiatrické léčebně, na jehož základě složil známý hit 17B.

Mňága a Žďorp vydala po třech letech novou desku s názvem Třínohý pes. Můžete nám jej nějakým způsobem představit?

Na albu je deset nových písniček, které jsme nahráli už s novým bubeníkem Marcelem Gabrielem letos v lednu v pražském studiu Sono s producentem Milanem Cimfem. Na albu hostují zpěvačka Nikola Mucha, banjista a hráč na autoharfu Fandy Holý, klávesista Milan Nytra z kapely Buty a coby sboristé tři zpěváci spřátelených Monkey Bussines Roman Holý, Matěj Ruppert a Tereza Černochová. A v jedné písničce hostuje na bezpražcovou basu Petr Vavřík z Buty.

Nové písně představujete nyní na jarním turné. Lze už teď u fanoušků po těch pár koncertech vypozorovat, která píseň má potenciál stát se hitem? A která naopak nejvíce zalézá pod kůži vám?

Konečně máme album, kde tohleto nelze tak úplně odhadnout. Na koncertech hrajeme celou novou desku, protože nás baví všechny písničky stejně. S každou jsme si ve studiu vyhráli a seřadili je za sebe tak, aby umožnily vyniknout jedna druhé.

Hudební hvězdy se již těší na Kromfest!

31. července 2016 v 18:06 | RUDA

Rozhovor pro Týdeník Kroměřížska před festivalem Kromfest 2016

První ročník hudebního festivalu Kromfest, který proběhne 23.července na Pionýrské louce, už se nezadržitelně blíží. Návštěvníci se mohou kromě hlavní hvězdy v podobě skupiny No Name těšit také na kapely Jelen, Lake Malawi nebo na Marka Ztraceného. Těmto interpretům jsme před festivalem položili několik letních otázek a z jejich odpovědí lze mimo jiné vyčíst, že se již na nadcházející koncertování v Kroměříži těší a chystají se zde předvést to nejlepší ze svého repertoáru. (Na dotazy odpovídali Marek Ztracený, frontman kapely Jelen Jindra Polák a Albert Černý z kapely Lake Malawi).

Richard Krajčo tráví čas s fanoušky a má rád překvapení (rozhovor)

15. června 2016 v 20:00 | RUDA
Další ročník úspěšného rodinného festivalu Holešovská Regata již klepe na dveře a v pátek 17. června se otevřou brány zámeckého parku pro tisíce natěšených návštěvníků. Hlavní hvězdou letošního hudebního programu bude bezesporu kapela Kryštof, která zde vystupovala již v roce 2014 a dle slov frontmana Richarda Krajča na toto vystoupení ještě dnes ráda vzpomíná. Přesvědčit se o tom můžete v následujícím rozhovoru:

- V letošním roce jedete s kapelou pouze pár vybraných festivalů na počátku léta. Mezi nimi je i Holešovská Regata. Bylo pro pořadatele těžké vás sem letos dostat nebo to byla z vaší strany jasná volba? Co hrálo v její prospěch, že se dostala do tohoto úzkého počtu vybraných?
Měli jsme několik kritérií. Jednak jsme si vybrali vždy jen jeden festival široko daleko, aby jsme nehráli všude a druhak jsme se většinou rozhodli pro pořadatele kamarády :-) A tím se stalo, že nám do toho Holešovská Regata pěkně zapadla a my jsme rádi, že přijedeme.

Záviš: Sprosťárny zpívám, protože to lidé chtějí!

16. března 2016 v 11:38 | RUDA

S kontroverzním zpěvákem a básníkem Závišem se seznamujeme před jeho těšnovickým koncertem nad polévkou a pečeným masem, připravenými z právě dokončené zabíjačky u pořadatele doma. Přestože by si Záviše řada lidí mohla po poslechu jeho tvorby automaticky zaškatulkovat do kategorie sprostých hulvátů, při povídání a civilním vystupování na mě působí jako vcelku seriózní, spíše tichý chlapík, který moc dobře ví, co dělá a do role svérázného showmana se vžívá až na podiu. Přestože je o generaci starší, vyžaduje, abychom si tykali. V úvodu našeho rozhovoru mu tedy dávám prostor, aby sám sebe širokému okruhu čtenářů představil:
" Jsem jednoduše písničkář, který jezdí a hraje po světě, lépe řečeno spíše jen tady po Česko - Slovensku a jednou za rok i do Polska a do Vídně, kam už jezdím asi taky tak deset let. Zatím mě to ještě baví, tak jezdím a každý druhý den jsem vlastně někde jinde na trati."
Rozhovor pro Týdeník Kroměřížska (vyšlo 8.března 2016)

Rozhovor s Izzim (Kamínka 2009)

17. srpna 2009 v 18:23 | RUDA
Pro ty z vás, kteří nemají přístup k našim regionálním novinám Týdeníku Kroměřížska, přináším rozhovor s frontmanem kapely Doga Izzim, kterej jsme spolu pořizovali před pivníma slavnostma na Kamínce, jako takovou pozvánku na tuhle oblíbenou akci.

Rocker Izzi zve na Kamínku

Izzik
Kapela Doga a Pivní slavnosti na Kamínce - toto spojení už je několik let tradicí a řada návštěvníků si bez této samozřejmosti nedokáže tuto oblíbenou letní akci možná už ani představit. Doga je totiž jedinou kapelou, která na Kamínce vystupovala pravidelně již pět let po sobě a nyní se sem po loňské jednoroční absenci vrací zahrát již pošesté. Tentokrát přijíždí i se zbrusu novým albem, které bude chtít svým věrným fanouškům náležitě předvést. Co všechno můžeme od Dogy na Pivních slavnostech očekávat, prozradil v následujícím rozhovoru frontman kapely Roman "Izzi" Izaiáš.

Kapela Doga už vystupuje na Kamínce pravidelně od roku 2003, vynechala pouze loňský ročník. Je už známo, že zdejší Pivní slavnosti patří mezi vaše oblíbené letní akce, proto se asi nemá cenu ptát, jak moc se vám tu líbí, ale spíše, s trochou nadsázky, jestli zde kapele loňské vystupování tak trochu nechybělo?
My se na Kamínku opravdu těšíme každý rok a velice nás mrzelo, že jsme tam loni nebyli, ale doufám, že si to letos pořádně vynahradíme. Tam je atmosféra skvělá, příjemné prostředí, jsou tam skvělý kapely, takže my to tam máme hrozně rádi.

Tebe osobně však měli možnost fanoušci spatřit i na loňském ročníku, ovšem tentokrát v trochu jiné pozici s tvojí druhou kapelou Legendy se vrací po boku Petra Šišky a dalších kvalitních hudebníků. Když se člověk podívá na webové stránky obou kapel, plánovanými koncerty se to zde jenom hemží. Je možné to vůbec všechno stíhat? Jak tento koncertní zápřah po celý rok zvládáš?

No z toho vlastně vyplývá, že jsem profesionál, že se živým muzikou:-) Ale je to o tom, že naštěstí, když hrajeme s Dogou, tak kluci v Legendách jsou schopní odehrát ve třech beze mě, takže spoustu těch koncertů já třeba nedělám. Kolikrát se stává, že přejíždím z koncertu na koncert, někde hraju s Legendama, pak jedu ještě za Dogou nebo naopak, takže to co jde stíhám a hraju, jinak Doga je prioritní a kluci v Legendách to odehrajou v pohodě i beze mě.
Na Kamínce jsi tedy již několik let pravidelným hudebním hostem. Jako jeden z mála muzikantů by jsi proto mohl za ta léta zdejší festival nějak ohodnotit?
Ten festival má vlastně díky pořadatelům takovou skvělou rodinnou atmosféru a my tam strašně rádi jezdíme, jak už jsem říkal. No a je to i tím, že to tam není zas tak obrovský jako na jiných festivalech, ale přitom lidí tam chodí celkem dost a ten areál je naprosto úžasná záležitost. My tam vždycky spíme v těch chatách, máme ubytování přímo v areálu, což je fakt skvělý no a my tam teda stejně spíš většinou paříme do rána :) A já už se na to fakt těším. Těším se na Lumíra Zakravače a spol., na kluky co to pořádají, takže doufám, že tam dojedu nějak co nejdřív a odjedu co nejpozději.

Jeden rok jsi tady dokonce vystupoval i se zlomenou rukou, když za tebe zaskakoval hostující kytarista. Dost lidí na to pamatuje právě jako na jedno z nejlepších vašich vystoupení tady. Jak ty na to vzpomínáš?
To období se zlomenou rukou bylo dlouhý a naštěstí už to pominulo. Samozřejmě ty vystoupení byly jiný, protože jsem jenom zpíval a mohl jsem se věnovat jenom tomu zpěvu. Je to jiný, když zpěvák nemá kytaru v ruce a má možnost s těma lidma víc komunikovat a víc si užívat a kontrolovat ten zpěv, protože přece jenom zvládat dva "nástroje" - zpěv a kytaru, je v podstatě náročnější. Ale já musím říct že jsem si to období, kdy jsem nemohl hrát na kytaru celkem užíval.
Doga loni oslavila 20 let existence, letos na jaře vydala nové, již sedmé CD s názvem Karikatury. Prozraď o něm něco.
Je na něm 12 nových pecek plus bonus písnička Geny, jsou na něm i dva duety - jeden je s Petrem Jandou na pomalou věc s názvem Tak proč se to ztrácí a druhý je s Alešem Brichtou na písničku Karlík. Ta deska je každopádně trošku návratem k našim kořenům, je malinko tvrdší, ale pořád jsou to písničky! Zatím je venku zhruba tři měsíce a musím říct, že spousta těch
nákladů už je skoro vyprodaných takže se bude dělat ještě reedice.
Na kolik novinek se fanoušci mohou při koncertě těšit?
Určitě minimálně na tři. Koncerty začínáme peckou 16 válců, pak hrajeme pecku s názvem Popojedem a ještě Holky v rozkvětu. Tyhle zazní určitě a možná ještě něco přidáme. Uvidíme.
Póza pro noviny :)
Nyní si tedy určitě naplno užíváte letního hraní a prezentací nových písniček, ovšem ne vždy přicházejí chvilky veselé. Před pár týdny náhle zemřel váš bývalý dlouholetý baskytarista Pepa Šiko. Jak moc tahle smutná událost zasáhla do chodu kapely?
Tak Pepa už s náma nehrál zhruba pět let a musím říct, že to byla pro nás fakt celkem rána, i když jsme věděli, jaký život žije a jak to asi může dopadnout. Ale nikdo rozhodně nečekal, že to příjde tak rychle. Pepa odešel ve 41 letech a my jsme spolu hráli patnáct let a musím říct, že to bylo období, kdy jsme spolu zažili úžasné chvíle, absurdní chvíle a samozřejmě někdy i špatné chvíle, ale nikdy na toho člověka nezapomenu a jsem rád, že jsem s ním tak dlouho hrál. Bohužel už to potom dál nešlo, protože začal mít problémy s alkoholem, což je koneckonců popsáno detailně všechno v naší knížce, která o nás loni vyšla, takže koho to zajímá dopodrobna, může si to tam všechno přečíst.
Pojďme ale raději k veselejším věcem. Na letošních Pivních slavnostech bude velkým lákadlem, mimo rockových kapel, i vystoupení seriálové postavičky Ozzáka. Jak ty osobně, jako rocker, tento idol mnoha mladých lidí vnímáš?

Já si myslím, že je to naprosto skvělá záležitost. Martin Dejdar ho hraje naprosto skvěle, je to v pohodě a mě to baví, i když se přiznám, že zase tak často na Comeback v televizi nekoukám. Když jsem ale měl možnost vidět pár dílů v televizi, tak mě to fakt celkem bavilo.
Několik kapel už si Ozzáka pozvalo přímo na koncerty jako součást jejich show. Arakainu nedávno dokonce křtil CD. Neuvažovali jste tedy, že byste využili jeho přítomnosti na Kamínce i vy k symbolickému pokřtění Karikatur?

No nevím jaký bude počasí, ale já tam možná shodou okolností přivezu Ozzáka na Harleyi, takže nějakou tu společnou produkci bysme měli mít v plánu. K tomu křtění cédéčka - já nevím jestli už to není trošku otřepaný. Samozřejmě, kdyby tam v době našeho koncertu ještě byl, tak by to mělo určitě smysl a asi bysme ho poprosili, ale já mám pocit, že v těch večerních hodinách tam už asi nebude. Zatím teda připadá v úvahu jenom to spojení se mnou a tou mojí motorkou.
Tak to je určitě další lákadlo, kvůli kterému stojí za to na Kamínku přijít. Většina vašich fanoušků už se ale jistě nemůže dočkat vašeho samotného večerního koncertu. Nyní máš tedy možnost všechny nějakým způsobem nalákat a prozradit, na co nového se od Dogy tentokrát mohou těšit?

My máme v podstatě ke každé desce specifický show, tzn. že teď k nové desce bude zase něco jinýho. Já osobně můžu třeba přislíbit vystoupení v nové sukni, kterou svým způsobem taky měním s každou novou deskou a já si myslím, že lidi se budou určitě bavit. Rozhodně je všechny zvu, ať se příjdou podívat a zazpívat si s náma! Kapela je teď naprosto našlapaná, máme teď za sebou velký festivaly jako např. Noc plnou hvězd, Benátskou noc atd., takže my jsme plní energie a těšíme se, že to tam u vás rozpálíme na maximum.

Fanánek a Synové výčepu; M.Z.H. - Zborovice (28.11.2008) + ROZHOVOR S FANÁNKEM

2. prosince 2008 v 14:03 | RUDA
Fanánek a Synové výčepu
A tož mám za sebou další dvojkoncertní víkendovej zátah, ve kterým jsem si užil kvalitní živé hudby fakt spousty. Vše začalo v pátek koncertem ve Zborovicích, kde vystupoval Fanánek se Synama výčepu, který podědil po zavražděným Frantovi Sahulovi. A jak už to tak bývá, akce od kterých si moc neslibujete bývají většinou parádní no a nejinak tomu bylo i v tomto případě.

Prostě jsem si šel poslechnout, jak budou znít Sahulovy písně ve Fanánkově podání a nakonec jsem byl příjemně překvapenej tím vším. Za prvé jsem nečekal, že by se mohlo dostavit moc lidí, bo od každýho bylo slyšet jen: "To nejsou Tři sestry, tak na to nejedu" no a za druhé jsem od toho ani po hudební stránce moc neočekával, bo jsem ani nevěděl co mám čekat :) Syny výčepu jsem nikdy předtím naživo neviděl a Sahulovi písničky jsem si poslechl z CD jen tak občas. Bylo mi ovšem jasný, že pokud to lidi budou brát, tak z toho může vzniknout dobrej mejdan, bo s partou okolo Fanánka se to vždycky dá dobře roztočit. No a to se nakonec naštěstí potvrdilo a bylo to super.
Spolu s touhle partou dorazila do Zborovic i další kapela M.Z.H., která dělá často hosta na turné Třem sestrám a na ty jsem se opravdu těšil. Letos jsme je viděli poprvé se Sestrama v Žopech a tam to bylo velice povedený. Jejich muzika mi padla do ucha takřka okamžitě a i tentokrát se ukázalo, že jejich vystoupení jsou perfektní. Teď se mi to zdálo možná ještě lepší, zvlášť co se týče nasazení zpěváka, kterej je na svým postu čím dál víc jistější a dokáže to dobře rozkalit. Lidi je taky vcelku brali a pár pogujících hloučků už zvěstovalo dobrou pařbu. Většina jejich songů se mi fakt líbí, o to víc mě mrzí, že nikde nemůžu sehnat jejich CD :oP Je tam hodně slyšet právě vliv Tří sester a jiných klasických punkovek, je to hodně zpěvný a na pařbu jak dělaný. No myslím, že o téhle kapelce ještě uslyšíme.
Fanánek a Synové výčepu - Zborovice
Po nich už na podium po intru vybraných nadávek ze South parku nastoupili Synové výčepu v čele s mistrem Fanánkem, který hned ze startu oznámil, že se dnes bude vyvolávat duch Franty Sahuly. A to se toho večera myslím taky podařilo. Nikoliv však nějakým pochybným čarováním, ale za pomocí písniček, který Franta složil nebo s nimi měl nějakou souvislost. Když se k tomu přidala dobrá atmosféra, kde převládal alkohol a dobrá muzika, muselo to Františkova ducha přitáhnout ze záhrobí na sto honů. Tímhle způsobem totiž tenhle hudebník docela často žil a určitě by nebyl rád, kdyby se jeho odchod ze světa nějak dlouze oplakával. Naopak tenhle Fanánkův nápad vzkřísit jeho písně a hrát je i po jeho smrti se zdá nakonec jako velice povedenej a Sahulu by jistě těšilo, že jeho tvorba stále může předávat radost lidem. A možná, že díky Fanánkovi se dostane Sahulova tvorba i k lidem, kteří o ni dřív ani nejevili zájem nebo třeba ani nevěděli. Je to každopádně dobrej tah, protože Fanánkovo jméno lidi naláká a nemusí to být ani koncert se Třema sestrama.
Fanánek a Synové výčepu - Zborovice

Ve Zborovicích se nakonec taky sešel docela slušnej počet a hlavně bylo hezký, že se lidi opravdu bavili. Já jsem na to taky docela čuměl, bo ty Sahulovy songy dostaly ve Fanánkově podání zase uplně jinej rozměr a opravdu moc dobře se to poslouchalo. Nechci srovnávat kdo to jak zpíval líp, to by snad byl i hřích... prostě každej z nich má (nebo měl) svý svérázný vystupování a barvu hlasu a v každým podání to prostě znělo jinak. Sahulu jsem bohužel se Synama neměl tu čest naživo spatřit (anebo jednou vlastně jo, ale to jen velice krátce na prvním fesťáku a to už si teda moc nepamatuju), jinak si ho pamatuju z koncertů Sester, kde nikdy nemohla chybět jeho holá prdel a jeho jméno bylo prostě pojem. Co se týče jeho tvorby ve Fanánkově podání, tak na to musím říct jedině VYNIKAJÍCÍ! Fakt se mi to líbilo! Některý písničky sice občas nuda, ale většina z nich stála za to a lidem se to dle nadšenýho paření taky asi muselo líbit. Největší ohlasy sklidily asi ty nejznámější songy jako "Lambáda", "Stíny na duši" nebo "Sovy v mazutu". Došlo taky na zcela novou píseň, ke které František napsal text těsně před smrtí, ovšem nahrát už ji nestihl a tato se jmenuje "Nouzovej východ". Hudbu dodatečně složil kytarista Synů a ta ve spojení s opravdu povedeným textem navodila snad jedinou vážnou chvilku toho večera. Opravdu kvalitní píseň, Fanánkem skvěle odzpívaná. To jsem si fakt říkal, klobouk dolů pánové!
Celej jejich set trval bezmála asi dvě hodiny a projely se snad všechny nejlepší kousky ze Sahulovy tvorby ať už se Synama nebo se Setrama, Fanánek si tu taky přihřál svoji polívčičku, když odehrál dvě písně ze své sólovky Jevany, no a akorát mi chyběla hitovka z téhle desky "Jaj, ty kokot!" :) Přitom v playlistu napsaná byla. No škoda. Nicméně na kvalitě tohoto koncertu to jistě neubralo, bo ten byl převážně ve znamení vzpomínky na Sahulu a to se povedlo myslím dostatečně.
Fanánek a Synové výčepu
V závěru ještě přišel moment, kdy baskytarista Synů vytáhl ze zákulisí pozoun a odehrál s ním pár písní, přičemž došlo i na jednu lidovku a taky závěrečnou halekačku "Vídeň". Nemohl chybět samozřejmě ani úchyl "Průša", jehož tak hezky Sahula ztvárnil v legendárním videoklipu. Tentokrát se do této role převtělil saxofonista Jaroušek, kterýho můžete znát ze Tří sester nebo taky z kapely MZH a oblečen již tradičně do růžové sexy saténové košilky skvěle bavil publikum, přičemž neopomenul ani Sahulovo gesto s holou prdelí :) Byl to prostě prima mejdan se vším všudy a pokud tu byl Sahulův duch skutečně přítomnej, tak si to musel taky perfektně užívat.

Fotky z koncertu TADY!!!

No a na druhej den se pokračovalo v Troubkách u Přerova. O tom ale v dalším článečku co nevidět ;o)
-------------------------------------------------------------------------------------------------

S Fanánkem jsem taky stvořil před koncertem pro Týdeník Kroměřížska tenhle rozhovor, takže pokud jste si to nestihli přečíst v novinách, máte možnost i zde:

Fanánek přijede zavzpomínat do Zborovic na Františka Sahulu

V pátek 28. listopadu se uskuteční ve Zborovicích další rocková show, jejíž hlavní hvězdou bude frontman legendární české kapely Tři sestry Lou Fanánek Hagen, který se zde ovšem tentokrát spojí se souborem nazvaným Synové výčepu. Otěže této kapely převzal po zavražděném hudebníkovi Františku Sahulovi na jehož písně se bude tento večer převážně vzpomínat. Co k tomu Fanánka vedlo a jak na na svého zesnulého přítele s odtupem času vzpomíná se dočtete v následujícím rozhovoru.

Co vás přimělo k tomu, abyste se po smrti Františka Sahuly spojil s kapelou Synové výčepu a zpíval jeho písně? Byl to Váš nápad, nebo Vás k tomu musel někdo přemlouvat?

Byl to samozřejmě můj nápad a vznikl teda až za několik dní po smrti Františka. Říkal jsem si, že ty Synové výčepu najednou zůstanou osyřelý a ty písničky už najednou nikdo naživo nebude hrát… Nebo, co je horšího, že najednou vstanou takový ti noví epigoni a plagiátoři, který s tím Sahulou nemají nic společnýho, tak jsem tomu rázně zatnul tipec tím, že vlastně jako jeho spolupracovník a souputník ty písničky převezmu a budu je zpívat.
Jméno František Sahula bylo v hudební branži pojem. Při jeho vyslovení se leckomu vybaví např. rebel, který rád holdoval alkoholu, někomu zase úchyl Průša ze známého videoklipu, jinému naopak velmi nadaný hudebník a skladatel. Pro Vás to byl určitě dobrý kamarád, se kterým však bývaly občas i problémy. Jak na něj teď s odstupem času vzpomínáte?

No tak všechno co je řečený v té otázce je určitě pravda, ale dobrý kamarád - to slovo mi příjde všeobecně až tak silný… měl by to být spíš bratr v dobrém slova smyslu, takže tím kamarádem bych šetřil úplně. A kamarád Sahula určitě nebyl, protože jak už to tak u géniů bývá, tak oni nemývají tyhlety schopnosti. Jsou to ješitný lidi, kteří myslí především na sebe a dokážou to otočit mnohokrát. On byl hlavně dobrej kumpán! Ve svých dobrých obdobích byl dobrým kumpánem, takže ty společný tahy byly výborný, byla s ním švanda, ovšem dokázal vždy otočit všechno ve svůj prospěch, kdykoliv to pro něj bylo nutný. Takže já na něj budu vzpomínat stále jako na velmi zajímavou perzonu, se kterou se zažilo spousta legrace, dobrodružství a podivnejch věcí, ale je fakt, že to nebyla pevná osobnost, ani v těch vztazích, a byl naprosto, naprosto nespolehlivej.

Co se Vám vybavilo v první chvíli, kdy jste se dozvěděl, že je František Sahula po smrti?

No tak v první chvíli to bylo určitě hodně překvapivý, hlavně ten způsob, kterej vypadal kriminálně, což se potvrdilo během asi dvou dnů, protože spíš bylo očekávatelný, že zemře na selhání organismu nebo že někam spadne, protože poslední dobou byl opravdu ve stavu strašlivým. Takže tohleto bylo spíš takový hodně překvapivý, že ta smůla nebo ten osud si takhle dal dohromady zrovna tohodle člověka s krimošským přepadením.
Jak nyní reagují lidé na znovuobnovení jeho repertoáru ve Vašem podání? Myslíte si, že se na návštěvnosti koncertů Synů výčepu promítá i propojení s Vašim jménem?
No já si myslím, že to jméno hraje roli určitě, protože bez toho by Synové živořili a maximálně by na ně chodilo pár kamarádů, kdežto takhle přece jenom je to lepší ty návštěvnosti.
Hodláte s touto kapelou v budoucnosti pokračovat nebo jde jen o krátkodobou vzpomínkovou záležitost?
Ano, hodláme, ale samozřejmě Tři sestry jsou prioritní, takže takových 10 - 12 koncertů do roka maximálně. A určitě letní festivaly, ty jsou výborný, tam je hodně lidí.

Prozraďte tedy, na co se mohou návštěvníci koncertu ve Zborovicích těšit a co od Vás mohou slyšet.
No tak můžou se těšit na průřez Františkovou tvorbou od první do poslední desky, zahrajeme taky tři písničky z mé sólové desky Jevany, protože tu se mnou dělal kytarista ze Synů výčepu Rosťa Cerman, a potom např. legendární Sovy v mazutu, který hrajou Sestry i Sahula a taky píseň Průša je úchyl, to by nemělo chybět samozřejmě.
S domovskou kapelou Tři sestry jste teď dokončil společné velké turné s Divokým Billem. Jaké bylo?
No bylo výborný. Lidí spousta, zábavy spousta a únavy taky spousta, protože bylo deset koncertů ve 14 dnech, což je docela záhul teda. Ale jinak, stejně jako to předchozí před čtyřmi lety bylo to turné bezva.
Rok 2008 se pomalu, ale jistě blíží ke konci a vy máte za sebou řadu projektů. Vydal jste sólovou desku "Jevany", úspěšně jste prokřižoval republiku s Třemi sestrami, podílíte se na řadě muzikálů a nyní jste k tomu přidal již zmiňovanou spolupráci s kapelou Synové výčepu.
Jaké jsou tedy vaše hudební plány do toho roku následujícího?
No tak řekl bych, že naprosto stejný. Samozřejmě se to posune a jediný co nebude, je to, že nebudu dělat sólovou desku a místo toho se bude dělat deska se Třema sestrama. Muzikál bude nějakej taky určitě a Synové budou hrát tak jak jsme říkali. "Sestrovský" koncerty budou probíhat téměř přes kopírák jako letos, zase okolo toho počtu nějak 70 do roka což je s těma "Synovskejma" okolo osmdesátky a to je pro mě tak akorát. Víc bych nedělal.

Děkuji za rozhovor a ať se daří v další tvorbě.

Díky, mějte se hezky. Nashle - Fanánek.

Rozhovor Divokej Bill - Kamínka 2008

25. srpna 2008 v 18:51 | RUDA
A tož jak jsem slíbil, tak i činím a přináším i něco ze své občasné amatérské žurnalistické tvorby:) Díky vystoupení kapely Divokej Bill na Kamínce jsem měl možnost spáchat rozhovor s Vaškem Bláhou pro Týdeník Kroměřížska a jelikož zdaleka ne všichni kamarádi tohohle blogu po republice máte přístup k těmto novinám a chtěli jste si ho přečíst, tak vám ho tu nyní předkládám.
nadpis
Vystoupení kapely Divokej Bill patřilo mezi největší lákadla letošního ročníku pivních slavností na Kamínce, a kdo se těšil na příjemný večer prožitý s toutu početnou partou muzikantů na podiu, určitě nebyl zklamán. Po koncertě rozhodně nebyla zklamána ani kapela samotná, což můžete zjistit i z následujícího rozhovoru s frontmanem a kapelníkem souboru Vaškem Bláhou:
Vašku tak jak by jsi zhodnotil vaše počínání na Kamínce?
No řeknu ti to na rovinu - jsem nadšenej z tohohle areálu a jsem nadšenej z celýho tohohle fesťáku, protože jsme tady poprvé a bylo to fakt dobrý. Byl tu skvělej kotel, lidi se ,myslím si, pobavili dobře, takže spokojenost!
Takže vás tady příští rok můžeme očekávat zase?
No už jsme se tady o tom bavili s pořadatelema, asi to budou chtít příští rok zase obměnit, aby to nebylo každej rok stejný a my bysme tady taky neradi pořád dokola opruzovali, ale třeba napřesrok, pokud nám příjde pozvánka, tak přijedeme určitě rádi, protože je to tu opravdu bezvadný.
Tenhle festival se nese především v duchu Pivních slavností a tak se tady kromě hudebních kapel prezentují i různé značky pivovarů. Patří kapela Divokej Bill mezi příznivce tohoto zlatavého moku nebo dává přednost spíše jinému "občerstvení" ?
Pivko máme samozřejmě rádi všichni a když je příležitost zadegustovat si, tak jsme určite pro to! No a vzhledem k tomu, že den po Kamínka festu nikde jinde nehrajeme a moc se nám tu všem líbí, tak tu oproti původnímu plánu zůstáváme přes noc a asi se to trošku utrhne :) I když musím říct za sebe, že poslední dobou si dám rád sem tam třeba střik z bílýho vína, protože se snažím zhubnout. No a pak nějakou dobrou slivovičku a je to zase zpátky…..
Je o vás známo, že máte rádi festivalové hraní a těžko si jen představit nějaký větší letní festival bez Divokýho Billa. Co vás na letních vystoupeních nejvíce baví?
Uplně nejlepší je asi to, že jsou venku, lidi mají prázdniny, dovolené a chtějí se pobavit. To bývá odezva od publika daleko lepší než třeba přes zimu někde v sokolovně. Venku je taky o mnoho lepší zvuk, líp se dejchá, prostě pohoda. Taky je příjemný, že hraje víc kapel, takže se mezi sebou potkáváme, děláme různý srandy, prostě je vše akčnější, no a konečně poslední velký přínos festivalů vidím v tom, že nás mohou vidět i ti, kteří by na samostatný koncert nepřišli a tak třeba získáme nové příznivce.
Divokej Bill - Kamínka 2008
Jak jinak zatím trávíš léto, pokud zrovna nevystupujete?
Uplně normálně. Koupeme se, děláme ohně, grilujeme, v úterý a čtvrtek zkouška, no a v pátek a sobotu už většinou mažeme někam hrát. My máme prázdniny totiž spíšě v září a říjnu, kdy nekoncertujeme.
Letos slavíte s kapelou 10 let existence. Za sebou už máte poměrně úspěšné "narozeninové" turné se skupinou Čechomor. Jak bys tyhle společné koncerty zhodnotil?
Nemůžu jinak, než naprostá BOMBA!!!! Padli jsme si navzájem do noty a moc rádi na to vzpomínáme. Dokonce to vypadá, že se ta spolupráce líbila oběma kapelám natolik, že v ní plánujeme do budocna pokračovat. Zatím není jasné kdy, ale něco se ještě chystá.
Nestalo se zatím za těch 10 let, že by byla nějaká písnička, kterou byste hráli už vyloženě neradi, ale pro fanoušky je to zkrátka povinností?
Pár takových, které jsme hráli ůplně vždycky opravdu je, říkáme jim ze srandy pilíře naší tvorby. Ty lidi prostě chtějí a křičí si o ně a my jim je rádi dáme, protože nehrát největší hity by byl nesmysl. Myslím, že právě tyhle nám jdou nejlíp, právě proto, že jsme je hráli už tolikrát, takže jsou naprosto zažité, můžeš hrát, zpívat, skákat, dělat všelijaký opičky na lidi, na kluky z kapely a vůbec tě to nerozhodí. Jo kdyby takhle šlapaly všechny.
Prozradíš nějaké plány do budoucna - jestli budou oslavy vašeho jubilea ještě nějak pokračovat a na co se mohou v nejbližší době vaši fandové těšit?
První část oslav tý naší desítky už proběhla 7.6. na Ouvalským Bigbítu, no a druhá se bude konat 6.9., tedy první sobotu po prázdninách taky v domovských Úvalech. Na tu jsme si pozvali jako hosty Anetu Langerovou, Vysací Zámek, Horkýže Slíže, moji druhou kapelku Medvěd 009, Lety Mimo….atd. prostě to bude takovej jednodení fesťáček na začátek školního roku.
V jakém stadiu je zatím zrod nové desky? Už se ví, kdy příjde na svět?
Zrovna teď zkoušíme a tvoříme jako o závod. Mám z toho radost. Měli jsme totiž nějaký čas takové hlušší období, byli jsme unavení a nápady moc nepřicházely.Máme udělané tři nové pecky, které už hrajem na koncertech a na takových pěti, šesti dalších makáme na zkouškách. Na desku jich je potřeba asi tak dvanáct, tak myslím, že to jen tak nebude, ale možná do roka a do dne……
No a na závěr tradiční otázka: Chtěl bys ještě něco vzkázat vašim fanouškům, kteří za vámi na Kamínku dorazili?? :)
Určitě bych vás chtěl všechny za celou kapelu moc pozdravit. Byli jste bezvadní, moc jsme si to užili a máte tady na Kamínce opravdu výbornej prostor pro dobrej mejdan. Hrálo se nám tu fakt moc dobře a všechny vás máme rádi. Ahooooj, za DB Vašek Bláha.
Díky J.M.
No a nakonec jako spešl bonus ještě přikládám dvě písničky natočený na tomhle koncertě:

 
 

Reklama